İMPLANT

Dental implantlar kaybedilen dişlerin yerine uyguladığımız genelde titanyumdan üretilen yapay diş kökleridir. Tek veya birkaç diş eksikliğinde köprüye, çok diş kaybı veya total dişsizlikte takıp çıkartılan hareketli protezlere alternatif olarak implantların kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. İmplantlarda başarı oranı oldukça yüksek olmakla birlikte hastanın genel sağlık durumuna, ağız bakımına ve kullanılan implantın markasına bağlıdır.

Dental implantlar lokal anestezi altında yerleştirilir. İşlem esnasında ağrı hissetmezsiniz, uyuşukluk geçtikten sonra oluşabilecek ağrıları ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz. Yerleştirilecek implantın boyutlarını çene kemiğiniz belirleyecektir. Diş kaybedildikten sonra zamanla o bölgedeki çene kemiği de rezorbe olmaya, küçülmeye başlar. İmplant çekim bölgesindeki bu kemik kaybını durdurur. İmplant yapılacak bölge uzun zamandır dişsiz ise kemik miktarı implant yerleştirmek için yeterli olmayabilir. Bu durumda ekstra cerrahi işlemlerle kaybedilen kemik dokusunu geri kazanmak amaçlanır.

İmplant yerleştirildikten sonra genellikle 2-6 ay protez yapımına başlanmaz ve implant çevresinde sağlıklı bir kemik oluşması beklenir. Bazı vakalarda protezi de aynı gün içerisinde yapmak mümkündür, durumun avantaj ve dezavantajlarını hekiminiz size anlatacaktır.

İmplant üstü protezlerin bakımı çok önemlidir. Ağız bakımınıza özen göstermeli, yeterli zamanı ayırmalı, dişlerinizi etkin bir şekilde fırçalamalı, arayüzleri diş ipi veya arayüz fırçaları ile temizlemelisiniz. Tüm bunlara ek olarak ağız duşu ve ağız çalkalama sularını da kullanabilirsiniz. Yılda iki kez diş hekimi kontrolünü aksatmamalı ve diştaşlarınızı temizletmelisiniz.