GENEL TEDAVİLER

Diş hekimliğinde teknolojik gelişmelerle artan cihaz ve malzeme çeşitliliği tedavilerimizi daha sağlıklı, dayanıklı ve estetik yapabilmemize olanak sağlıyor. Artık hastalarımıza tamamen ağrısız, acısız, stressiz seanslar yaşatabiliyoruz. Estetik sorunları tamamen doğal görünen, estetik ve dayanıklı malzemelerle çözebiliyoruz.

Diş ve dişeti sağlığınız genel sağlığınız için oldukça önemlidir. Diş çürüklerinde var olan bakteriler kalbe ve böbreklere zarar verebilmektedir. Diştaşları sebebiyle oluşan dişeti iltihabı erken veya düşük kilolu bebek doğumlarına ve yine kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. Çürük veya diştaşı sebebiyle oluşan enfeksiyonlar bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Ağız kokusuna ve kötü görünüme neden olur.

Diş hekimine gitmek için ağzınızda bir sorun olmasını beklememelisiniz. Sorunların erken dönemde tespit edilmesi daha pratik, kolay, ekonomik ve uzun ömürlü tedaviler yapabilmemizi sağlar.

Diştaşı temizliği (detertraj) yılda 2 kez yaptırmanız gereken oldukça basit, kısa süren bir işlemdir. Dişeti sağlığınızı korur, dişeti enfeksiyonlarını engeller, ağız kokusunu önler ve güzel bir gülüş kazandırır. Düzenli olarak yaptırdığınızda dişeti çekilmelerini, dişeti iltihabı sebepli diş kayıplarını önler.

Dolgu çürük kavitelerinin temizlenerek oluşan boşluğun uygun materyal ile doldurulmasıdır. Bugün kompozit dolgular oldukça yaygındır.  Çok büyük olmayan dolgularda estetik, pratik ve dayanıklı çözüm sağlar.

Kompozit Lamina ön bölge estetiğinde bize hızlı, kolay ve yaprak porselenlere nazaran çok daha ekonomik çözüm sağlayan bir yöntemdir. Tek seansta bitirilebilir, tedavi bittikten sonra üzerinde kolaylıkla değişimler yapılabilir ve kopma kırılma gibi durumlarda kolaylıkla tamiri mümkündür.

Seramik Dolgular büyük madde kayıplarında tercih ettiğimiz (inley, onlay gibi) daha uzun ömürlü, dayanıklı dolgulardır. Ağız içinden alınan ölçü ile oluşturulan modelde, laboratuvarda hazırlanıp dişe yapıştırılır.

Kanal tedavisi çürüğün dişin pulpasına ulaştığı durumlarda uyguladığımız tedavidir. Diş köklerinin içinde bulunan kanalların temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doldurulmasıdır.

Diş çekimi tedavisi mümkün olmayan dişlerin uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem öncesinde sistemik hastalıklarınız ile ilgili doğru ve ayrıntılı bilgi vermeniz çekim yarasının iyileşme kalitesi açısından önemlidir. Diş kaybının sebebi diş çürüğü ya da dişeti hastalığı yüzünden dişin destek kemik dokusunu kaybetmesi olabilir. Bazen dişler çeneye sığmadığı için ortodontik tedavi öncesinde diş çekimi gerekebilir. Çevre dokulara zarar veren gömük dişlerin de çekilmesi gerekir. Düşmeyen süt dişleri takip edilmeli, gerekiyorsa çekilmelidir. Diş çekimi sonrası dikkat etmeniz gereken durumlar konusunda hekiminiz bilgi verecektir. Bunları dikkatle öğrenip gerekli özeni gösterirseniz iyileşme süreci daha konforlu ve rahat geçecektir.

Koruyucu hekimlik dişlerin henüz çürük oluşmadan korunması ve güçlendirilmesi, çürük oluşumunun önlenmeye çalışılmasıdır. Çocuklarda koruyucu yaklaşımlar flor uygulamaları ve fissür örtücülerdir. Flor diş minesinin yapısına katılarak çürüğe karşı direnci artırır. Topikal uygulamanın sistemik uygulamaya göre daha etkin olduğu kanıtlanmıştır. Tamamıyla güvenli bir u